Лучшие семена для Вашего сада-огорода!

Моя корзина

В корзине нет товаров

Закладання саду. Як уникнути помилок?

Закладання саду, зокрема правильне розпланування території, розміщення порід і сортів, підготовка грунту, строки і техніка садіння дерев-дуже відповідальна справа.Часто в садовода-любителя виникає питання:скільки і де садити рослин різних порід? Розміщення рослин на площі-діло особисте, результат довгих роздумів і творчості кожного садовода.Необхідно при цьому враховувати багато умов і положень, в тому числі юридичних і етичних. Наприклад, необхідно вибрати таке розташування насаджень, яке б не зачіпало інтересів сусідів. Треба слідкувати, щоб груші і яблуні не затіняли сусідню ділянку, щоб коренева система малини не проникла в чужі морковні грядки, тощо. Розглянемо  найважливіші аспекти:

1.Придатність грунтів під сад

Без попереднього окультурення непридатні для закладання садів важкі глинислі грунти та дуже легкі сипучі піски. Глинисті швидко пересихають, погано провітрюються. Сипучі піщані-легко пропускають талу та дощову воду в нижні шари грунту. Для поліпшення фізичних властивостей  глинистих грунтів треба додати до їх верхнього шару, яким заправляють садівні ями, 1/4 частини піску; для поліпщення піщаних-додають до них глинисту фракцію. Добрий ефект дає додавання річкового мулу. Непридатні під сади та ягідники солонці та солончаки.

Близьке від поверхні залягання підгрунтових вод згубно впливає на плодові дерева. Вони пагано ростуть, суховершинять. Яблуня і груша чудово плодоносять, якщо глибина стояння підгрунтових вод протягом тривалого періоду (більше місяця) знаходиться не біше, ніж 2м від поверхні грунту, а на піщаних та супіщаних грунтах-не більше 1,5м. На ділянках з близьким заляганням підгрунтових вод перед закладання м саду треба прокладати дренаж. Якщо немає дренажу, то плодово-ягідні росли можна вирощувати на спеціально зроблених підвищеннях-валах горбах, грядках.

Кислотність. Плодові дерева потребують для свого росту і плодоношення слабокислі, близькі до нейтральних грунти. Висока килотність пригнічує активність корисної мікрофлори, що зменшує доступні форми азоту. Показником високої кислотності грунту можуть служити хвощ, щавель, жовтець, мітлиця на ін. Якщо на ділянці ростуть ясен, клен, дуб,граб, лобода, кропива-значить грунт не дуже кислий і можна садити основні плодові і ягідні рослини.

 

2.Окультурення грунту на рівних ділянках.

Якщо дерева планують садити навесні, ями доцільно копати восени. При осінньому садінні їх краще копати за місяць до висаджування. Ширина ями 1-1,2м, глибина 60-70см. Під час копання верхній, родючий шар грунту скидають в один бік від ями, а нижній-у другий. Заправляють ями перед садінням дерев тільки грунтом з верхнього родючого шару, вийнятим під час копання  та взятим з міжряддя. На кожну яму вносять органічні добрива, з розрахунку 12-15кг перегною-сипцю.; якщо їх немає-мінеральні: суперфосфату 120-150г, калійної солі 60-75г, аміачної селітри 100г. Добрива рівномірно перемішують з грунтом, який засипають в ями. Якщо ями копають менших розмірів, то й дози добрив зменшують відповідно до об"єму грунту в ямі.

Заправляти ями грунтом та добривами краще за кілька днів перед садінням. Якщо ями викопані з осені, а дерева планують висаджувати навесні, то заправляти їх грунтом, змішаним з добривами, можна пізно восени перед настанням морозів. Навесні під час садіння на місці засипаної восени ями роблять тільки невелику ямку, такої величини, щоб у ній могли вільно разміститися корені саджанця.

Щоб виростити сад на піщаних грунтах, садивні ями викопують більших розмірів-діаметром 1,5-2м та глибиною 80-100см. Їх засипають родючим грунтом, який завозять, беручи за межами саду. Якщо такий грунт важкий за механічним складом (глинистий), до нього додають частину піщаного, вийнятого під час копання ями. Дуже важливо частину глинистого грунту розмістити на дні ями з тим, щоб він затримував вологу, перещкоджаючи проходження ії в нижні шари.

3.Підготовка саджанців до садіння

Саджанці плодових дерев повинні відповідати таким вимогам: бути достовірно сортовими, з розгалудженою кореневою системою довжиною  не менще 30-35см, яка не має наростів кореневого раку. На зрізах здорові корені повинні мати білий колір. Темне і темно-буре забарвлення їх тканин свідчить про те, що вони пошкоджені морозами, підпрілі або підсушені. Штамбик саджанця має бути без механічних та інших пошкоджень.

Перед посадкою саджанці уважно оглядають, гострим секатором поновлюють кореневу систему. видаляють пошкоджені , хворі тканини. Зрізи роблять так, щоб при посадці дерева вони були направлені вниз. За будь-яких обставин перед садінням саджанці на 1-2 доби поміщають у воду. Перед садінням кореневу систему замочують у земельній бовтанці, а ще краще- у розведеній водою суміші глини з свіжим коров"яком у співвідношенні 1:2. Не можна допускати бодай навіть короткочасного підсихання коренів як при перевезенні та зберіганні саджанців, так і перед садінням. 

4.Посадка дерев

Плодове дерево потрібно садити на таку глибину, щоб після осідання грунту в садивній ямі, коренева шийка його була на рівні поверхні грунту. Як правило, це глибина, на якій дерево росло в розсаднику. Не можна висаджувати саджанці дуже глибоко, оскільки при цьому кора може  підіпрівати, внаслідок чого пригнічуватиметься ріст, і рослини можуть навіть загинути. 

Саджанці яблуні і груші на карликових підщепах потрібно висаджувати глибше з тим, щоб місце щеплення було на рівні поверхні грунту або на 4-5см нижче.Останнє  спияє більшій стійкості рослин, коренева система яких розміщується близько від поверхні. При неглибокому садінні дерева на карликових підщепах часто після тривалих дощів під впливом вітру і ваги урожаю дуже нахиляються і навіть вивертаються з корінням. При глибокому садінні на частині підщепи, що розміщується в грунті, утворюються корені, внаслідок чого дерева можуть стати сильнорослими. Якщо на карликовій підщепі у плодовому розсаднику щепили дерева на висоті 10-12см від поверхні грунту, їх висаджують так, щоб місце щеплення було на рівні з поверхнею. 

Садити дерево краще удвох:один тримає саджанець, регулює глибину садіння, розправляє корені, розминає грудки землі, підтрушує дерево, другий засипає яму землею. Безпосередньо на корені та під них дають грунт, не змішаний з добривами.Одночасно з цим насипану землю утоптують, починаючивід країв ями до центру.  Навколо посадженого дерева на відстані 50-70см насипають земляний валик такої висоти, щоб утворена лунка могла вмістити 3-4 відра води. 

Незалежно від вологості грунту чи часу садіння дерева треба полити. Полив проводять не тільки для того, щоб збільшити вологість грунту. головне-поліпшити контакт коренів з частинками грунту, відновити капілярний рух вологи в садивній ямі. Після того, як вода вбереться грунтом, лунку навколо дерева мульчують перегноем або компостом або перепрілою соломою. Товщина шару мульчматеріалів повинна бути 6-8см.

5.Догляд за молодим садом

Восени, під час опадання листя грунт на пристовбурних смугах зерняткових порід перекопують на глибину 15-20см, а кісточкових 12-15см.Перекопують його обережно, особливо біля штамбу, щоб не пошкодити коріння. Перед перекопуванням вносять органічні, мінеральні, фосфорні та калійні добрива з розрахунку на 1м2: гною-5кг, суперфосфату-37г, калійної солі-20г. Осінній обробіток створює кращі умови для нагромадження вологи, а також є важливим заходом боротьби з бур"янами. Крім того, у перекопаному восени грунті гине багато шкідників і збудників хвороб. 

Навесні, як тільки грунт відтане, вносять азотні добрива з розрахунку 25г аміачної селітри на 1м2 пристовбурової смуги і розпушують грунт сапкою.Протягом літа, з появою бур"янів пристовбурні смуги прополюють.